Dráma a a Spanyol Nagydíjon: Leclerc az élről esett ki, Verstappen győzött

2022. május 23. 05:08

Verstappen DRS-e nem működött, mégis nyert a Spanyol Nagydíjon. Hamilton fel akarta adni a versenyt, végül ötödik lett, George Russell pedig dobogós helyet szerzett a Mercedesnek.

Tajthi Andrea – a Racingline.hu szerzőjének írása a Mandiner Sporton

Elképesztő hőségben indult a Spanyol Nagydíj37 fokos volt a levegő hűmérséklete, az aszfalt pedig 49 fokos volt. A hőség ráadásul pollent is hozott, amitől Lando Norris szenvedett nagyon.

Az első rajtkockából a ferraris Charles Leclerc várta a kezdést, mellőle Max Verstappen indult, akinek a szombati időmérő végén motorproblémája volt.

A második sort Sainz és Russell foglalta el. Bár Fernando Alonso a 17. helyre kvalifikálta magát, az utolsó helyről rajtolhatott, mert erőforrásának több elemét is cserélni kellett az autójában.

Mindenki lágy keverékű Pirelliken várta a 66 körös verseny rajtját, kivéve Lewis Hamilton, aki a 6. helyről közepes keverékeken indult.

Verstappen Russellel csatázik. Fotó: Joe Portlock/Getty Images/Red Bull Content Pool

Rajt

Verstappen jól rajtolt, de Leclerc remekül védekezett és megtartotta az első helyet. A hazai pályán versenyző Sainz azonban visszaesett az ötödik helyre. Közben Magnussen és Hamilton összeakadt, mire a dán kiszánkázott a kavicságyba. Mindketten eljutottak a boxutcába, így folytatni tudták a versenyt, de az utolsó helyre estek vissza.

Mindezek következtében Mick Schumacher lesipuskásként a hatodik helyre jött fel.

Hamilton a 19. helyről ki szeretett volna állni, hogy kímélje a motort, nem látta reálisnak a pontszerzést onnan, ám a csapat szerint a motor rendben volt.

Sóder Klub

A 7. körben Sainz hibázott és kicsúszott a kavicságyba. A 11. helyre esett vissza. Két kör múlva Verstappen másolta le Sainz sóderes mutatványát, és a negyedik helyre csúszott ezzel vissza.

A holland azonban a csapattársa, Pérez mögé került, aki hamarosan maga elé engedte. Így Verstappen üldözőbe vette a második helyen haladó Russellt. A 15. körben már csak az élen álló Leclerc, az őt követő Pérez, és a hatodik helyen álló Vettel nem cserélt még gumit.

Russell fontos pontokat szerzett harmadik helyével Fotó: LAT Images/Mercedes AMG Petronas

Technikai hibák, Ferrari dráma

Közben Verstappen Red Bullján meglehetősen impulzív, kiszámíthatatlan módon működött a DRS, nem mindig akart működni. A 19. körben sikerült kinyitnia, nem volt elég lendülete Russell megelőzéséhez. Később azonban ismét nem működött. Meglehetősen ingerült is lett a holland a probléma miatt.

Miután mindenki túlesett egy kerékcserén (22. kör), az élen Leclerc állt, őt Russell, Verstappen, Pérez, Bottas, Ocon, Sainz, Norris, Tsunoda és Alonso követte a pontszerző helyeken.

Hamilton ekkorra a 15. helyig tudott előrébb lépni, de akkor újra kiállt a boxba.

A 24. körben Verstappen autóján kinyílt a DRS, sikerült megelőznie Russellt, ám a brit visszatámadott és visszaszerezte a pozíciót.

A 27. körben megtörtént a dráma: Leclerc Ferrarija meghibásodott, célba is vette a boxutcát. A vezetést Russell vette át, nyakában Verstappennel.

Közben hátrébb Gasly megforgatta Strollt. Később ezért a francia 5 másodperces büntetést kapott.

Leclerc fel is adta a versenyt, Verstappen pedig kereket cserélt. Russell mögött így Pérez haladt, őt pedig Bottas követte. Verstappen a negedik volt, őt Sainz követte.

A 31. körben Pérez átvette a vezetést Russeltől, Zhou pedig műszaki okokból feladni kényszerült a versenyt. A következő körben Verstappen megelőzte Bottast, így már a harmadik helyen haladt, Russell mögött.

A győztes Verstappen autóján ünnepel. Fotó: Lars Baron/Getty Images/Red Bull Content Pool

Verstappen átvette a vezetést

Később Russell, majd Pérez is cserélt kereket, így Verstappen került az élre, Pérez és Russell előtt.

Korábbi kétkedése ellenére Hamilton a 39. körben már a 6. helyen haladt, és a mezőny végéről induló Alonso is a pontszerző 10. helyen állt.

A 45. körben Verstappen ismét kereket cserélt, és a második helyre tért vissza, Pérez mögé.

Közben Hamilton figyelmeztetést kapott pályaelhagyások miatt. Verstappen kerékcseréje után, 20 körrel a vége előtt, Péreznek szólt a csapata, hogy a holland gyorsabb nála, és ha utoléri, engedje el.

„Ez nagyon nem fair, de oké” – felelte Pérez.

A 49. körben meg is történt ez az elengedés

Az 51. körben Hamiltoné volt a leggyorsabb kör, és Ocon megelőzésével feljött a hatodik helyre. Öt körrel később azonban a versenyben futott leggyorsabb kör Pérezé lett.

Nyolc körrel a vége előtt Sainz és Hamilton is megelőzte a negyedik helyen haladó Bottast. A 60. körben Hamilton Sainzot is megelőzte és a negyedik helyen haladt tovább.

Az utolsó előtti körben Hamiltonnak vissza kellett fognia magát, mert túlmelegedéssel küzdött a Mercedes. Sainz könnyedén meg is előzte.

Végül a három kerékcsere lett a kifizetődő.

A 2022-es Spanyol Nagydíjat végül Max Verstappen nyerte, Pérez és Russell előtt.

A további pontszerzők: Sainz, Hamilton, Bottas, Ocon, Norris, Alonso, Tsunoda.