Szoboszlai Dominik góljával nyert a Leipzig, Szalai Ádám sarokkal adott gólpasszt a Mainz győztes gólja előtt a Német Kupában

2021. október 27. 21:19

A négy magyar érdekeltségű csapat továbjutott a Német Kupa nyolcaddöntőjébe a keddi játéknapon. Szoboszlai Dominik győztes gólt szerzett a Leipzigban, Szalai Ádám sarokkal készítette elő a Mainz győztes gólját, míg a Sallai Rolandot sérülés miatt nélkülöző Freiburg drámai mérkőzésen, tizenegyespárbajjal nyert. Míg a Dárdai Pál vezette Hertha BSC idegenben diadalmaskodott.

Bánfalvi Szabolcs

A Német Kupában a nyolcaddöntőbe jutásért harcolnak a csapatok a héten, köztük négy magyar érdekeltségű együttes – az RB Leipzig, a Mainz, a Freiburg és a Hertha BSC – keddi játéknapon lépett pályára.

A három magyar válogatott labdarúgót foglalkoztató Leipzig a negyedosztályú Babelsberggel csapott össze idegenben. A lipcseieknél Szoboszlai Dominik és Willi Orbán a kezdőcsapat tagja volt, míg a kapus Gulácsi Pétert nem nevezték a találkozóra.

A Babelsberg kiválóan védekezett a meccs elején, a vendégcsapat nehezen találta a rést a hazai pajzson. A 20. percben sikerült először a vendéglátók védelme mögé kerülnie a Leipzignek, ekkor Yussuf Poulsen ugrott ki lesgyanús helyzetből, s a kapuhoz közel elpasszolta a labdát a hazaiak kapusa Jannick Theissen mellett, azonban egy babelsbergi hátvéd még menteni tudott a gólvonal előtt.

Szoboszlai Dominik, az RB Leipzig játékosa (balra) csapattársával, Yussuf Poulsennal ünnepli gólját a labdarúgó Német Kupában játszott SV Babelsberg elleni mérkőzésen Potsdamban 2021. október 26-án. Az RB Leipzig Szoboszlai góljával 1-0-ra győzött, és a nyolcaddöntőbe jutott. MTI/EPA/Filip Singer

A 64-szeres dán válogatott csatár Poulsen és a 47-szeres portugál válogatott támadó André Silva tovább próbálkozott, de mindig hárította egy babelsbergi játékos. Az első játékrész végén azonban megtört a jég. A 45. percben Poulsen nagyszerűen passzolt Szoboszlainak, aki a tizenhatoson belül az ötös bal oldali csücskével egy magasságban, hat-hét méterről lőtte a labdát a kapus lábai között a kapuba. Így 1-0-s vendégvezetéssel vonultak az szünetre a csapatok.

A második félidő játéka hasonlóan alakult az elsőhöz, viszont a 71. percben a Babelsberg is gólszerzési lehetőséghez jutott, ám Robin Müller lövése kevéssel elkerülte a kaput. A mérkőzés hajrájában a lipcseiek kiváló formában játszó támadója Christopher Nkunku kétszer is gólt szerezhetett volna, azonban ezúttal nem volt eredményes.

Végül maradt az 1-0 a Leipzig javára, amely Szoboszlai góljával jutott tovább a legjobb 16 közé.

A negyedosztályú Babelsberg pedig szépen helytállt a Bundesligában és a Bajnokok Ligájában szereplő Leipzig ellen.

A Szalai Ádámot foglalkoztató Mainz az Arminia Bielefeld ellen játszott hazai pályán kedden. Bo Svensson vezetőedző nem nevezte a magyar válogatott csapatkapitányát a kezdőcsapatba, így a kispadról figyelte a találkozó egy részét, amely rosszul kezdődött a Mainz számára. Az Arminia már a 2. percben gólt szerzett az ötszörös japán válogatott Okugava Maszaja révén (0-1), aki idén júliusban szerződött a Bielefeldhez.

Az első játékrészben nem módosult az eredmény, a második félidőben viszont a Mainz hat perc alatt megfordította a meccs állását. Az 53. percben a 14-szeres osztrák válogatott Karim Onisiwo passza után a 21 éves német támadó Jonathan Burkhardt vette be a vendégcsapat kapuját, az 59. percben pedig a 15-szörös U21-es válogatott Burkhardt visszaadta a gólpasszt csatártársának, s a 29 esztendős Onisiwo gólja után 2-1-et mutatott az eredményjelző a haziak javára.

Szalai Ádám, az FSV Mainz 05 játékosa (jobbra) és Alexander Schwolow, a Hertha kapusa a német első osztályú labdarúgó-bajnokság 2021. május 3-i mérkőzésén Mainzban. MTI/EPA/GETTY/Alex Grimm

A Mainz idén januárban kinevezett dán edzője, Svensson a 73. percben lecserélte a második gól szerzőjét Onisiwot, s helyette Szalait állította be. A 76-szoros magyar válogatott támadó még 2-1-es vezetésnél állt be, azonban a bielefeldi gárda csatára Fabian Klos kiegyenlített a 89. percben (2-2), a Szalaival egykorú, 33 esztendős Klos góljára már nem tudott reagálni a hazai gárda a rendes játékidőben, így következett a hosszabbítás.

A 114. percben pedig Szalai pazar megmozdulása is kellett a hazaiak győztes góljához, hiszen a 2019 augusztusa óta

a Mainzban futballozó magyar támadó remek labdát kapott az ellenfél tizenhatosánál, s azt briliánsan sarkazta vissza a szintén csereként pályára lépő Marcus Ingvartsen elé,

az egyszeres dán válogatott csatár pedig gyönyörűen tekerte a játékszert bal lábbal a jobb felső sarokba mintegy 17 méterre a kaputól. Erre már nem tudott válaszolni az Arminia, így a Mainz  bejutott a legjobb 16 közé a Német Kupában.

Sallai Roland csapata a Freiburg pedig a harmadosztályú Osnabrück otthonában játszott kedden. A 30-szoros magyar válogatott támadót nem nevezte a freiburgi gárda sérülés miatt. A 33. percben szerezte meg a vezetést a vendégcsapat Vincenzo Grifo góljával (0-1), s szinte a rendes játékidő végéig tartotta az eredményt az élvonalbeli együttes, már majdnem a hármas sípszó következett, azonban az Osnabrück a 90+7. percben kiegyenlített az osztrák hátvéd Lukas Gugganig révén, ezzel kiharcolta a hosszabbítást.

Sallai Roland, a Freiburg játékosa (balra a harmadik) csapattársaival, miután 11-esből gólt rúgott a Schalke 04 ellen a német első osztályú labdarúgó-bajnokság 2021. április 17-i mérkőzésén a freiburgi Schwarzwald Stadionban. MTIEPAGetty Images poolMatthias Hangst

A Freiburg kissé összeomlott, a lélektani fölényt pedig kihasználta a hazai gárda, és a 108. percben megfordította az állást a német középpályás Sebastian Klaas góljával (2-1). A 117. percben azonban második sárga lappal kiállították a hazaiak csatárát Ba-Muaka Simakalát. Az emberelőnyt pedig gólra váltotta a Freiburg, a 120. percben Keven Schlotterbeck egyenlített (2-2) – a középhátvéd a tokiói olimpián háromszor lépett pályára csereként a német válogatottban. Ezután a tizenegyesrúgások következetek.

A vendégek kezdtek egy kihagyott büntetővel, s ezt követte egy hazai elhibázott tizenegyes. Majd a vendéglátók két gólszerzője – sorrendben Klaas és Gugganig – belőtte a maga tizenegyesét is. A Freiburg oldaláról pedig sorozatban három sikeres büntető jött Christian Günter, Maximilian Eggestein és a 120. percben kiegyenlítő Schlotterbeck révén. Ezután az Osnabrück 22 éves védője Davide Itter hibázott, ám ezt a lehetőséget nem használta ki a vendégek dél-koreai középpályása Dzsong Vu Jong, ő szintén rontott, s ezzel fokozta a drámát. Végül a hazaiak amerikai csatára Andrew Wooten is sikertelen kísérletet hajtott végre.

Ezzel 3-2-re nyerte a tizenegyespárbajt a Freiburg, s bejutott a legjobb 16 közé.

A mérkőzés hőse pedig Schlotterbeck volt, hiszen a 120. percben szerzett egyenlítő gólja után az ő nevéhez fűződik a tizenegyespárbaj utolsó sikeres büntetője is.

Dárdai Pál, a Hertha BSC vezetőedzője csapatának a VfL Bochum ellen a német első osztályú labdarúgó-bajnokságban játszott 2021. szeptember 12-i mérkőzésén Bochumban. MTIEPAFriedemann Vogel

A Dárdai Pál vezetőedző által irányított Hertha BSC pedig a negyedosztályú Münster otthonába látogatott. A berliniek számára jól indult a találkozó. A 3. percben Stefan Jovetic szerzett gólt, s ezzel 1-0-ra vezetett a Hertha, ám a 41. percben a Münster kiegyenlített Thorben Deters góljával, viszont öt perc múlva megfogyatkozott a hazai csapat, miután Nicolai Remberg megkapta a második sárgáját. A második félidőt emberhátrányban játszotta a Münster, ezt a Hertha kihasználta, és Dárdai is remekül nyúlt bele a meccsbe, mivel a két csereként beállt játékosa, Ishak Belfodil és Marco Richter vette be a vendéglátók kapuját, ezzel 3-1-re nyert a fővárosi gárda, és jutott a nyolcaddöntőbe.

Szerdán nyolc találkozót rendeznek a Német Kupában a 16 közé jutásért. Többek között a húszszoros német kupagyőztes Bayern München is pályára lép az ugyancsak első osztályú Mönchengladbach otthonában.

Nyitókép: Szoboszlai Dominik, az RB Leipzig játékosa (balra) csapattársával, Mohamed Simakannal ünnepel, miután gólt szerzett a német első osztályú labdarúgó-bajnokság RB Leipzig–Fürth mérkőzésén Lipcsében 2021. október 23-án. MTI/EPA/Filip Singer